środa, 13 kwietnia 2022

Ciasta na Wielkanoc - jakie najlepsze?

 

Na wielkanocnym stole pojawia się nie tylko święconka, tradycyjny żurek z białą kiełbasą, domowej roboty szynka czy pasztet, ale także wiele słodkości. To właśnie one podkreślają uroczysty charakter chwili, zachwycają zapachem i wyjątkowym smakiem. Tradycje na przestrzeni lat zmieniały się, ale  w wielu domach przepisy przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Poznaj tradycyjne ciasta na Wielkanoc oraz bardziej nowoczesne desery zachwycające niestandardowym połączeniem smaków czy pięknymi dekoracjami – np. 3 bit (http://pitraszenie.blogspot.com/2013/07/3-bitt-bardzo-prosty-i-pyszny.html), sernik na zimno czy rafaello. A może Twoja rodzina wybierze swój ulubiony placek, ciasteczka lub babeczki, które staną się Waszą prywatną, świąteczną tradycją?

Wielkanocne baby – ciasta na Wielkanoc, bez których wielu Polaków nie wyobraża sobie świąt 

Polska tradycja podkreśla, że na wielkanocnych stołach musi być słodko i wystawnie. W wielu domach radosna krzątanina i przygotowania przypominają domownikom czasy dzieciństwa. W staropolskiej tradycji na pieczenie ciast najczęściej poświęcano Wielki Czwartek, kiedy nie planowano już innych cięższych prac.

Królową stołu stawała się puszysta babka. Wypiekano babki drożdżowe, ucierane, jajeczne i piaskowe. Niegdyś gospodynie przygotowujące ciasta na Wielkanoc zużywały nawet do… 50 jak, ogromne ilości masła i śmietany. Obecnie panuje moda na zdrową żywność, dlatego wypieki są mniej kaloryczne, niektóre składniki zamieniane są na lżejsze, a grube warstwy lukru i czekolady nie stanowią już koniecznej podstawy.

Możesz upiec babkę wielkanocną w marmurkowy wzór. Dużą popularnością cieszą się także babki cytrynowe i piaskowe. Nie wyobrażasz sobie świąt bez tradycyjnej babki drożdżowej? Z powodzeniem możesz przygotować ją nie tylko na zaczynie, ale także na drożdżach instant, które pozwolą Ci przyspieszyć wyrastanie ciasta. Wśród nowości pojawia się babka majonezowa.

 

Świąteczne babeczki

 

Poszukujesz pomysłu na słodkości, które mogą trafić do koszyczka? W święconce świetnie sprawdzą się niewielkie babeczki. Wybierz foremki i ulubiony przepis swojej rodziny. W przygotowywaniu wypieków mogą pomóc Ci dzieci, dla których zdobienie babeczek będzie nie lada atrakcją. Ciekawym pomysłem na urozmaicenie tradycyjnego menu będą babeczki kakaowo-jagodowe (http://pitraszenie.blogspot.com/2015/03/babeczki-kakaowo-jagodowe.html). W wielu domach piecze się również babeczki drożdżowe w wersji mini zdobione lukrem.

 

Ciasta na Wielkanoc – Ty też kochasz słodkie mazurki?

 

 Jakiego ciasta na Wielkanoc nie może zabraknąć na stole? Święta te nieodłącznie kojarzą się z mazurkami. Swoją popularność zawdzięczają one wyjątkowemu smakowi oraz prostocie wykonania. Można do nich dodawać różne składniki, dlatego każdy znajdzie przepis dopasowany do indywidualnego gustu. Najpopularniejszy jest mazurek na kruchym cieśnie z powidłami, polany czekoladą i posypany bakaliami. Lubisz kuchenne eksperymenty? A może pokusisz się o upieczenie mazurka w kształcie jajka i udekorujesz go niczym pisankę?

 

Tradycyjne ciasta na Wielkanoc – pascha

  

Klasyczną paschę przygotowuje się z ugotowanego twarogu, mleka i jajek. Można podać ją z czekoladowym lub truskawkowym sosem. Świetnie smakuje również z orzechami i owocami.

 

Proste ciasta na Wielkanoc – pyszne serniki

 

Na Wielkanocnym stole bardzo często pojawiają się również serniki. Klasyczny jest sernik na kruchym cieście z dodatkiem rodzynek. W wielu domach piecze się również sernik czekoladowy (http://pitraszenie.blogspot.com/2013/11/sernik-czekoladowy.html) czy z brzoskwiniami. Możesz również połączyć ser z masą makową (http://pitraszenie.blogspot.com/2014/01/sernik-z-masa-makowa.html) i zyskać pyszne ciasto nawiązujące do tradycji. Chcesz zaskoczyć gości? Zrób mini serniki w foremkach na muffinki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz