poniedziałek, 6 lipca 2020

Jak zmniejszyć ilość cukru w owocach?




Świeże owoce to pyszna i zdrowa przekąska bogata w witaminy oraz cenne składniki mineralne. Na moim stole goszczą pod wieloma postaciami. Warto jednak pamiętać, że zawierają one także dość dużą ilość fruktozy, a cukry proste nie są przyjazne dla naszego organizmu. Jak poradzić sobie z nadmiarem cukrów w owocach? Poznaj sprytne sposoby dietetyków!

Co warto wiedzieć o owocach?

Według Światowej Organizacji Zdrowia każdego dnia należy sięgać po 5 porcji owoców i warzyw (około 400 gramów). Jednak stosunek tych pierwszych do drugich powinien wynosić 1:4. Owoce zawierają bowiem nie tylko witaminy, minerały i antyoksydanty, ale także cukry proste (z przewagą fruktozy).

Najbogatsze w cukry są:

·       banany,
·       mango,
·       winogrona,
·       figi.

Warto więc zachować umiar w sięganiu po te właśnie przysmaki. Nadmiar fruktozy zaburza nasz metabolizm, może prowadzić do rozwoju cukrzycy czy chorób serca i układu krążenia. Może on także zwiększyć poziom kwasu moczowego we krwi (konsekwencją jest dna moczanowa).

Jak jeść owoce, aby ograniczyć niekorzystne działanie cukrów?

Zgodnie z piramidą zdrowego żywienia najlepiej jest sięgać po maksymalnie dwie porcje owoców dziennie. Najlepszą porą na ten naturalny przysmak jest poranek. To właśnie wtedy nasze enzymy trawienne są najbardziej aktywne. Gdy porcję bananów czy ulubionych winogron zjesz rano, Twój organizm ma również czas, aby w ciągu dnia spalić dostarczone cukry proste.
Wieczorem lepiej unikać objadania się owocami. Dostarczona porcja cukrów prostych doda Ci bowiem energii, której nie będziesz już w stanie spalić przed snem. Wątroba może nie zmagazynować fruktozy w formie glikogenu. Efektem będzie odkładanie się tak niechcianego tłuszczyku.

Sięgaj po owoce zawierające mniej fruktozy

Najmniej fruktozy zawierają jagody, maliny, truskawki. Możesz sięgnać po porcję arbuza, brzoskwinie lub nektarynki. Korzystne dla organizmu są także cytryny i limonki. Owoce najlepiej zjadaj w całości – w ten sposób nie dojdzie do dużego wzrostu glukozy we krwi. W efekcie trzustka wytworzy mniej insuliny. Całe owoce to także porcja błonnika pokarmowego, który hamuje uczucie głodu. Świeżo wyciśnięty sok z tej samej porcji owoców nie da Ci uczucia sytości. Błonnik pozostanie bowiem w miąższu, który najczęściej jest wyrzucany.

Z czym łączyć owoce?

Najzdrowszą przekąskę uzyskasz, gdy połączysz owoce z produktami pełnoziarnistymi lub białkowymi. W ten sposób zmniejszysz szybkość wchłaniania do organizmu zawartych w nich cukrów prostych.  Świetnym pomysłem będzie więc owocowa sałatka z dodatkiem pokrojonych orzechów czy koktajl z jogurtem naturalnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz